Kuptimi i shokut Idris

te ankohesh qe pse s’kupto idrisin esht sikur me akuzu ajnshtajnin pse nuk te hy ne kaptin relativiteti.

-Emigranti

Me vone emigranti leshon me te drejte mallkimin mbi te gjithe armiqte!

“i sham kush thote qe s’kuptoj idrisin kur shkrun!”

3 Comments

July 8, 2013 · 8:26 pm

“Hija e pavdekshmerise”

Kohet e fundit nje anetare nga Franca me nje emer te ngateruar, Jardina eshte bere fane e madhe e te madhit Idris. Brenda nje kohe te shkurter, Jardina ka shkruar disa poezi per idrisin. Poezia e saj e fundit:

Poezi e inspiruar nga Idrizi im smiley

“Hija e pavdekshmerise”

Nen hijen tende toke e betuar

ne kujtimet rinore te dashurise

qendroj perheresisht i lartesuar

nga lageshtia e repartit te ushtrise.

Imkomandanti bente akrobacira

nen efektin verberues te gjallerise

ne ate cope shqiponje te fertilizuar

me fisheke brohorites te saktesise.

Marksa, Nastradina, Rasta mjeshtra

djem t’ alkolizuar nen turnin e radhes

me brryla ferkues, dhe sy t’ zmalluar

vezhgonim ne ajer hijen e rendesise.

Stervitjet hoxhafile te perditesuara

nen strehen shtazore te ndjeshmerise

peme, pjeshke t’ embla dhe t’ rralluara

mbanin gjalle nje qenie te rastesise.

I lodhur nga perkuljet brenda mureve

i vuajtur nga murmurimat e zilise

shpirti dorezohej nga guximi i lejuar

per te qendruar plotesisht i ngecur

nen hijen imponuese te pavdekshmerise.

4 Comments

Filed under Uncategorized

Sarkazma Proverbiale

Shoku idris vazhdon te na ndricoje me mesimet qe na jep se si duhet te reagojme ndaj armiqeve. Ai i ve ne loje lolot xhuxhemaxhuxher me sarkazmen e tij. U perpoqem te gjejme nje metafore per te pershkruar sarkazmen dhe na erdhi ne ndihme si gjithmone kryetari i nderit i perjetesheme i Klubit tone, emigranti:

Ziko e ka pohu disa here qe e ka te vetin, ose ne rreth miqesie salen. Pra nuk besoj se e ka thon me sarkazmen e vet proverbiale.

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Edhe nje anetare tjeter ne klub

Jemi shume te gezuar qe radhet tona po shtohen perdita e me shume. Gezimi me i math eshte ngaqe kete here eshte nje vajze ajo qe i bashkohet klubit tone te fanave per te madhin Idris. Komplimentat e saja per Idrisin jane sa ideologjike aq edhe romantike. Miresevjen ne klubin tone Jardin!

Si me kenaqe o Idriz. Te imagjinoj duke kercyer lart e poshte nen tingujt e kesaj kenge duke ndaluar nganjehere per t’ja futur nje lexim poezise per delen dhe Das Kapitalit. Ti ke nje mendje floriri o zoteri dhe nje sensibilitet te madh per tregimet e popullit.
Vetem dashuri kam per ty

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Poezi e shokut idris per lumin e Radikes

Ne Radike dolikucedra me shtate koka

Na prini Sali Sqap Vucidoli e Jozefin Shota

Na prini  se tesh na ka ardhe ora

Tua bejme hidrocentralin copa -copa …

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Shtohen armiqte

Tani na ka dale edhe njefare fgm a fmg nga Kanada qe sulmon shokun Idris! Nuk arrijeme te kuptojme perse keta injorante nuk arrijne dot ta kuptojne shokun idris e fillojne te hedhin balte mbi te. Ne si klub i dime mire arsyet se sic thote dhe populli, pemes me fruta i gjuhet me gure. Hapini syte o te humbur e kuptoni cfare thote shoku idris! Lexoni cfare thone kokat e peshkut ketu , ketu dhe ketu!  Ja cfare thote ky armiku:

O idris ferra, baxhella peshkut. Mylle mer injorant halen, kur flitet per viktima.

o njeri dement, ti je i semure… A shenove per planin obamacare, se ty nuk do te dalin njohehere dollaret per ilacet qe te duhen…

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Mos lih ne oborrin e idrisit!

Nje nga personat qe gericet me shpesh me shokun idris eshte nje bredharak. Apo sic e quan me te drejte shoku idris, Tredharak. Ne si klub i kemi thene disa here me te mire e bute ne privat qe mos ta kruaje shume bythene me shokun idris por ai vazhdon me kokefortesi. Do detyrohemi qe si klub te marrim masa te tjera. Nga ckemi kuptuar nga komente ne peshku, ky qelbesire paska dhe moter. Ne si klub do kemi shume deshire ta takojme motren e tij, keshtu klubce.

Pasi ky tredharaku e ngacmovi shokun idris perseri, shoku idris ju pervesh ashtu sic di ai pa dorashka:

Ty te ka denuar allahu me nje Koqe dhe ne tru Kryetar ,Keshtu qe ti e di se c’mendim kam une per te Tredhurit ne pergjithesi e vecanerisht per ty njemije e njenikesh ! Ju qe vuani per Minsistri e te Pendjekur nuk u pengon njeri as per Protesta as per Firma Peticionesh ! Harrova qe je dhe Shpirtmadh si Murrua !

Vetem lehje ne oborr tim mos beni smiley ose dhe beni po mos ikni duke kuisur !

Tamam o zagar tredharak mos lih me ne oborrin e shokut idris! E gjithe peshku pa uje eshte oborri i tij! Shko mbushu tani, tredharak!

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Poezi per shokun Idris

Shoku Idris vazhdon te frymezoje si askush tjeter anetarete e thjeshte te peshkut pa uje. Njera prej tyre nje vajze nga djepi i kultures Franca shkroi nje poezi die por kemi frike se ja kane fshire administratoret e rrepte. Ne si klub patem fatin qe te shohim poezine e dyte qe kjo anetare shkrojti per shokun idris sot:

« Delja Leshatake»

Na lumturove o dele e dheut,

me beeeene qe ben,

por ajo qe eshte mbreselenese,

eshte leshi i pashem,

qe ndriçon.

Dele e dheut, dele e dheut,

ajo beeeja qe ben,

ai leshi qe krijon.

Je e çmuar dele e njome,

per produktivitetin,

dhe per ate lesh qe nuk te mbaron.

Dele e dheut, dele e dheut,

ku po shkon o leshatake ?

Lesh ketu dhe lesh atje, delja e vogel po mbaron.

Nuk di ç’te beje delja e shkrete,

me gjithe ato delet tjera qe nuk ia varin leshin.

Dele e vogel, dele e vogel,

laje leshin se po kalbet,

shko tek lumi dhe noto,

te ben mire.

Por mos harro,

lesh si i joti,

nuk gjindet kund,

prandaj duje leshin,

se eshte i bukur.

Dele, dele,

bredh gjithe diten,

nje fjale t’embel,

nuk e bere t’ditun.

Kaq u desh qe diga e komplimenteve te komentueseve te tjere per te madhin shokun idriz te shpertheje e papermbajtur! Njeri prej tyre, kokolepsi, beri keto komplimente:

Idriz..ishe gjigand. Tani je skalitur ne menyre imortale ne nje krijim qe u kthye menjehere ne klasik. Mjaft na bere kakerdhi. Tuc mat jardin.

Shoku idris me modestine e tij karakteristike u perpoq te zbuste pak kokolepsin, por ai me te drejte nuk degjonte dhe tha me tej:

Leji pordhet. Ishe anonim virtual. Sot je epiqender e nje krijimi klasik. Kete aftesi kane gjenite. Asnje se njihte emrin Sonja deri sa e perdori kadareja ne nje roman dhe vuuu qeneria pastaj. Keshtu u skalit dhe emri idris.

Si gjithmone ka sabotatore inatcore qe nuk i duan te miren shokut idris dhe perpiqen gjithmone te fusin shkopinj neper rrota. Ja njefare PF qe perpiqet te ule Vlerat:

Avash o burre se e bone Idrizin sikur me qene cizme meksikane me kale, nga ato qe bente Koci.

Ne si kllub I bejme thirrje PF ta fshije kete koment menjehere e te kerkoje falje publike shokut te madh Idris!

Kokolepsin e pranojme menjehere ne klubin tone si anetare! Ai vazhdon komplimentat e merituara per shokun idris:

 “Na lumturove o dele e dheut,
me beeeene qe ben,
por ajo qe eshte mbreselenese,
eshte leshi i pashem,
qe ndriçon”

na lumturove thote autorja. Vini re , lumturove jo gezove. Lumturove mbart brenda grimca hyjnore, kurse gezove do ishte shume e thate, tokesore.

Mbreselenese’ thote autori. Term aspak poetik, te kap mat. Dhe lidheza ‘qe’ qe smund te ishte ndryshe. Dhe ‘por” ne fillim te vargut qe krijon nje kundervenie qe e pergatit lexuesin per nje kreshendo qe nuk ndodh kurre. Pasi vargu tjeter hapet me fjalen e rendomte ‘eshte’. Cfryhet tullumbaci ne menyre gjeniale. Po ama vetem per pak. Se menjehere autori perdor per leshin epitetin ‘i pashem’. Lexuesi pret epitete konvencional di psh lesh i bute apo lesh i cmuar. Por jo, lesh i pashem, pashem eshte epitet qe perdoret per frymoret, dhe ne menyre gjeniale autori asocon delen me atribute njerezore.

Dhe ne fund fare bomba ‘qe ndricon’. Prape fjalia nis me lidhez dhe mbaron po aq shpejt. Ndricon, ja aq, shkurt, sakte. Nese der tani autori te ka carmatosur e ti ka ulur pantallonat der ne gjunje, tani ti merr fare e ti hedh ne gremine. Ti ndjehesh si gdhe ne befasine e krijuar. Qershi mbi torte.

Leave a comment

Filed under Uncategorized