nga repertori i te madhit “kujt po don me ja kallxue ti mer jahu”?

uncut version from peshkupauje.com
(perkthyesit e rinj inkurajohen qe te studiojne tekstin)

Idrisi per artin dhe arsimin

oidriso – 27 Dhjetor 2011 – 04:30 Permalink përgjigju

1

Per nje kategori qe kane ndigjuar qe ne gjuhe ka edhe paskajore. …. e kan heq kamunistet mer Jahu !
Eshte nisme e Koliqit “me pat pas kene” ma afer e ma kuptushem me Facizmen .etj.Kujt i eshte dhene mundesia te kete patur ndonje fjalor Italisht Shqip te asaj koje e verteton shume lehte kete .
Pas clirimit kishte shume pune te te tjera .Ishin neper kembe me krere Plehrat e Mbeturinat e fashizmit qe ‘kuftonin per Liri ” duke mashtruar sipas mentalitetit patriarkal flamurtare bajraqesh ishte sifilizi qe kishin prure baballaret hasharij te Kombit prek anadolli ,ishte Malarja , ishte analfabetizmi , ishte BUKA , ishte Gjakmarrja , ishte lakmia e fqinjeve , ishte INORANCA Shekullore e Ulur KEMBEKRYQ ne Vatra , e trasheGuar dhe e mbajtur ne kembe nga anadollaket e Paskajores , ishte bishtuku e kandili qiriu e zjarri votres pa Oxhak drita per te lexuar !
I erdhi koha dhe asaj “per me shume Kulture ” kur ne ’68 ndodhi perplasja e pare e Madhe me Rankovicin ne Kososove qe u zbut me ate qe JU thane Titovsat …..” Ju shkon per shtat me mire SERBISHTJA dhe TYRQISHTJA .Shqiperia nuk ka gjuhe zyrtare …cfare kerkoni ”
Fale patrioteve ne te dy anet e KUFIRITqe ne ate RREZIK Ekstrem te HUMBJES se “paskajores ” u gjykua , punua dhe u Realizua nje Mbrothesi SHQIPTARE si e derguar nga Allahu a Zoti dhe qe u emertua Kongresi Drejteshkrimit ” qe hodhi bazen e Unifikimit te Gjuhes ZYRTARE dhe Shkollore ne te gjithe trojet ku banohej nga Shqiptare .
SOT…Te vjen TURP e ndot kur lexon kulturmedhenj Injorante qe lexojne ndonje rresht “perplasjesh ” mendimesh apo referimesh ndoshta edhe Politike ( asnjehere nuk mungojne ATA dhe ATO ) dhe nen tymin e Llulles s babsqapit , me dore nen mjeker me veshtrim e pamhe te nje fytyrevjelluri me Camaj ( jo poeti ) qe mbahej edhe si shakator , nxjerrin perfundime filosofike te Shkerdhyera per ate gjuhe te Unifikuar qe me shume me mijra here me shume i sherbeu Te tjereve jashte Kufirit zyrtar te Shqiperise se sa shqiptareve brenda kufirit .
Ne ate kohe gjith e gjith Veriu i kishte a nuk i kishte 200 mije banore ne Kohe teNM ( ymer paste qe mori ne Iventar nga Popullsia 800 mijshe ekipi pas Lufte .Vone ne ca regjistrime nje nga rrethet me te medha ne vend ja qen Peshkopia me rret 150 mije banore qe nuk e LIDH ASGJE po ASGJE me jete te shkrujtmen e Scures…kush te doje te lexoje te dhenat per popullsine te ndara ne rrethe , krahina te tera . GEGET ( vini re mire si ndan Fishta ne Gege e Malesore , njesoj si Gege e Toske ) ) figuronin me kulla larg njera tjetres “sa nje e shtene beliku ”
Qeneria antishqiptare eshte ne sulm , le te lehe se ja ka vaktin se e tille eshte Politika Zyrtare e Sqeperve , , po kush desheron te NJOHE Shqiperine dhe Gjuhen e saj patjeter qe nuk ndigjon “gjynafqare qe nuk dine te lidhin dy llafe si i Scutari dhe nonjoni mer jahu u ” qe nuk i rezulton keshtu ”
Vone shume vone ndigjova nje njeri tte mesuar nga Kosova pjestar i Kongresit te Drejteshkrimit , pra verior Puro por patriot dhe i ditur . Dikur kur nje nga keta qe “kujt do me tregu paskajoren mer Jahu ” u be shume i bezdisshem ne kemnguljen e Injorantit ose karakteristeike e scutarit , ai ndaloi u kthue nga llapaqeni dhe i the tekstualisht
” Paskajorjaa nuk eshte Trajte e Shqipes .Ako eshte nje Huazim prej SERBISHTES dhe u perforcua ne kohen e Pushtimit FASHIST” …Ai Olja mbeti si i Jere me nje Dh perpara , dhe filloj te mbllacitek…..
” Po mu mer jahu nuk me rezuto keshtu se njoni i eshte referu Stalinit ” mire qe nuk e ke vazhduar me perfundime filosofike nastradamore ” ti referohej Klintonit ose Bushit ” !
A fyej a fyej njemije here tu hapesh vrima e tu frysh , te njejten melodi keni prape , nje vrime ka avaz …… .Se Gegnia zotrie ….
Dhe nje be labe …Me therte mua ne se ai lolua me scutar ose ky qe “nuk i rezulton keshtu ” ka dijeni se cfare jane Geget

2

oidriso – 27 Dhjetor 2011 – 05:00 Permalink përgjigju

Flm qe paske marre munden me m’kenue .
Admin si duket kane vendose para gjelit te viti riut , te Lafshuem e Seleksionuem nga ekipi Qeveritar me perberje te Min te Straratagjemave Imami dhe lafshagjelit Genc Rruli te na perleshe edhe njehere ne fushen e Injorances me shku te UNET ne darken e Motit ( si i thone te RI geget …)
Apo don me na tregue hymnin tie Per qyfyren tate mesimet ne muzike ( mandoline ) ne mosjen 5 vjecare i kam mare nga nje Bandit i Zogut ( pjestar i bandes muzikore te Zogut Gjysho e kish emrin. Kapter bande
Vecse ne me ka rrejte , se une kam mesue prej tij per here te pare HYMNIN me nota , sipas te njejtit avaz qe kenoja me vone ..”.Nga Lufta vec ai Largohet / kush eshte Lindur Tradhetor.” e lexo ” Tradhetor ” ne gegnisht ..
Fishta te gjitha vargjet i ka brenda kesaj …Ku ta dinte ai se Mbreti ( ymer paste NM e tij ) do kishte qene aq diplomat e Trim dhe iku se s’dote me bo me balte opingat . Fisnik mo .Dere e Modhe ! Edhe Fishten kane fillu me e zene te dridhurat ne varr kur lexon se si po e perdorin per te percare Shqiperine e Shqipetaret …..qeneria e Sali ham – humsit !
naten ketu ! Pafsh endrra me paskajore

3

oidriso – 27 Dhjetor 2011 – 15:36 Permalink përgjigju

Do them dhe veta pak rreshta pasi teknikisht nuk ka me vend pas Mire jam …..
Ky Shkinaks duhet thene qe ka nje prirje per te rrefyer por eshte kok e kembe NAIV.Ate mund ta “terheqesh pas hunde” per cdo histori te ndodhur boll te jete ne fushen e ah …oh …por cudi me kahje nga Lefqenia e korit te Saliut qe ka mundur ” baba@aret. Ballist qe “heq patkonjte” nuk i thua dot po avash avash si kale gerdalle me” barre patriotizmi ” ne kurriz nga ajo rruge po ecen .
Asnjehere ne asnje rast nuk ka prure dicka qe mund ta rendise ne “cilesore” . Kemi lexuar me deshire ndonje prurje dhe + e flm kane qen me teper per kortezi ashtu si dhe ndonje fjale mikluese, pasi dihet qe njerzit e te shkruarave jane pak “sentimental ” ose hiperenergjtike
Kesaj rradhe as artistikisht as si mesazh nuk ka qullosur gje . Perkundrazi , sic ka verejtur edhe Mire ….ka paraqit nje dyfytyresi hipokrite ne Mesazh dhe nje Injorance klasike ne rrefim.
Sec me kujton nje rrefenje qe benim ne klasen e pare gjimnaz ne rusisht ,per “Maljenkin Hasahan ” qe …dy vjet u znduk nga Fshati se gjermanet i pushkatuan memen dhe motren adoleshente. Pas clirimit “maljenkij Hasan ” ryjtii ne fshat triumfues ne mes te partizaneve….
Ne se i nderuari Shkinaks ka vendosur te ruaje kete Linje …Udhe e Mbare .
Ne cdo Kooperative ka pas nja nje lloj te tille” xhaxhi veteran “, qe rrefente ne vatren e kultures….por Kurre per nivele tek PPU.
Dhe pak…”””” shoh qe paska godite tregimi.””
Ku eshte tregimi ???? Sa ja ben qejfin vetes .Po kjo eshte prralle per bebe , nga e nxorre tregim ?
Keto tregimi “goditin ” vetem mendje te semura qe rrefejne pralla pas votres prane, te fiseve pa identitet , pa histori qe fati i ka perplasur sa andej kendej jo per faj te tyre pas bajraktareve e ne meshire te kanuneve . Perfytyrime te nje mendje te trazuar e mbrujtur nga “xhindet ” neper fshatra e “lugeterit ” neper mrize..Dhe kryesisht jane karakteristike e asaj krahine qe 8 muaj ne vit i kalon i mbyllur ne kulla duke trazuar uret e zjarrit e ndigjuar pralla me bajloze.
Historine nuk e zhben dot ti Shkinaks , as Jozefperckat !

4

oidriso – 29 Dhjetor 2011 – 17:17 Permalink përgjigju

“Ka mes këtyre fetarë të përkushtuar, fanatikë e fondamentalistë, njerëz të pagdhendur ose me komplekse seksuale;.”…. duke shtuar karieriste Politike e spekulante sepse dhe adresimi Kryesor nuk eshte ndaj Vepres por ndaj Liderit te se majtes se madhe ! Njesoj si grupi Grave llafazane e thashethemexhesha te Gi de Mo Pasan te shekullit te 18 te …..ku llixhen e zevendeson sipas rastit gazeta 55 ose urimet e K/Ministrit te llixhave .
Prandaj kam patur kam dhe do te ke mendimin se Individe te tille si AV , kur nuk zhyten ne Kurverite e Kohes …dine te bejne Skaner te persosur te shoqerise shqiptare , aq me teper te IntiliDjences se saj qe argumenton zine shteterore te nje Republike me Protokoll per vdekjen e Mbreterve .

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “nga repertori i te madhit “kujt po don me ja kallxue ti mer jahu”?

  1. idris rocks!
    you mess with him, you’ll be shitting bricks for the rest of your miserable life!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s