Kush (cfare) eshte Satanai?

Pjer i nerum…smiley Po te shkruaj ne forme letre smiley
Besoj ke ndigjuar per Satanain . Nje nga krijesat e para te se “keqes ” qe prish harmonine njerezore . Paraja eshte “nje pjese” per te reflektuar se keto vese kane qene edhe ne kohen e Lumes kur LESHi ose Dhija , Sqeperit e me the te thashe ishin Mallra qe kembeheshin . Ty nuk te takon te zhytesh ne cdo ide qe iken nga Bota Materiale e ndikon ne cdo forme te Menduari smiley
Cfare qenka pra satanai .?
Nje nga engjejt qe Zoti nuk e ka derguar ne Toke per te “keqen ” e vnien ne prove te njerit sa i reziston Tundimit te saj .
JO ! Na i kane fshehur e tjetersuar me Marifet . Ate zoti e paska derguar sepse njerzit ne kohe krizash por edhe ne Paqe jepen pas MATERIALES dhe braktisin shiprteroren e dedikimit te mirnjohjes ndaj atij qe krijoi jeten . Dhe ne kete Braktisje pak nga pak shndrohen nga Lider ne Sundimtare , si te derguarit e tij ,dhe …..kerkojne SUNDIM jo Udheheqje .
Shume e kundershtuan dhe e luftuan kete IDE , duke e paraqitur si nje sinonim te se keqes pa SHKAK , thjesht si nje e keqe dhe bartje pas Bartje , Liber pas Libri , Praktike pas Praktike mori formen e PARASE si perfaqesuesja me fuqishme e botes Berluskoniane dhe format me te shemtuara e karagjoze ne mecerimete ketyre 20 vjeteve ne Portretin e Babasqeperve te Kombieve , tipike te ish :indjes e sindozot te fytyres me katile te saj te Berishes.
Zbulimet e fundit por edhe te vete FESE nenvizojne se ai paska qene derguar per ti provuar Nherzimit se Ju nuk ini ata qe shtiheni .Ju i hani kafshet pas flijimeve , i kembeni ato me mallra dhe zhyteni ne pisllqe , sic eshte “pederastia ” ( Gay -izmi sot ) qe eshte cfaqja me prezente e cdo formacioni shoqeror ne Kohe Krizash e para krizash e transformimit te njeriut ne qenie pa SHPRESE .
Pikerisht per te vene ne prove e vertetuar KETE zoti dergoi satanain qe eshte ne baze te cdo arsyetimi te tille .Ai i shkakton Krizat dhe i verteton Njerzimit se cfare Perfaqesojne ne te vertete . Shpesh i ka vertetuar edhe ne Luftra te perbindeshme sic eshte LII Boterore .
Qe prej kohes se madheshtoreve qe zbuluan rolin e Parase si Para Boterore , shoqerite mundohen te cfaqen gjithnje e me teper ne rrugen e zotit duke arritur sa edhe ne pamjen e nje nga Parave me te fuqishme e Sunduese ne Bote …Dollarin $ ,,,,te shkruhet : ” Zot ne besojme ne ty ” duke Ngritur ne te njejtin peidestal me te , edhe ” te drejtat e lirite e robit ose nierit ”
Tani nxirri vete perfundimet sepse ne kete teme tuajen nuk mund te vijne Pertefijte e skota e kesaj kategorie te filosofise se “per nje cike dollare me shume ” qe paraja i ka sunduar Ploteisht dhe nuk ka mbetur tjeter vecse per PARA te bejne LIBRA ( kuptohet jo VQ smiley
Flm

Advertisements

2 Comments

Filed under Uncategorized

2 responses to “Kush (cfare) eshte Satanai?

  1. ky Pjeri ka ngel si i dhim kur lexoi ligjeraten e Idrisit te madh. Po kshu ngelin te gjithe shkerdhatat qe guxojne me u mat me horizontin qe nuk njeh kufinj te Idrisit

  2. djema, une Idrizin nuk e marr seriozisht, por i pelqej shakate e tij ndonjehere, kur i kuptoj.
    Dhe, verej me kenaqesi qe, se fundmi, po ma degjon keshillen dhe po mendohet me shume perpara se te shkruaje.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s