idrisi mbi Ekonomine

Megjithse me modestine e tij te natyrshme, idrisi shpesh thote qe nuk merr shume vesh nga ekonomia, eshte shume e qarte, nga komenti i meposhtem, gjenialiteti i tij te cilin e mban fshehur. Shume shpejt cmimi Nobel per Ekonomine do pushoje me ne fund ne duart e nje Shqiptari:

Grave ne se me ndigjon keto pyetje e kane pergjigjen pa pyetur.
Shqiperia po Ha mundin e 50 vjeteve , po pi gjakun e saj. . Shitja ne kohe te shkurter e pasurise 50 vjecare , te asaj ne vazhdim si Energjia e Kromet , Braktisja ne mase e Popullsise deri tek nje e treta , ruajtja e dashurise dhe mentalitetit patriarkal ne popullsi duke mbajtur me ndihma shqiptaret e Shqiperise nga shqiptarete e emigruar ,e ndonje element tjeter qe ka te beje me “vetorientimin e njeriut ” sipas parimit te Elzistence , jame Baza per te vleresuar ate Shoqeri .
Kur pyet per modelin Ekonomik te ze nje e qeshur qe as Pertefi nuk ta ndalon dot me seriozitetin e tij prej dhijari nga tufa e babsqapit.smiley
Vidh te Vjedhim , Te Dale ku te Dale ….ose po nuk pate bezdi popullorce do e gjesh tek skeci i Parodisteve te Vlores
shtyje ti e shtyje une
shtyja kush ta shtyje me shume…
” Se neoliberalizmi zotrie ” …me taksat e sheshta dhe ato kodrinore malore, se Grafiket zotrie te fermereve me Lope kuaj e qe , kashte dhe shegoro arrorre , se superfuqia energjitike zotrie me turizem te zhvilluar e MIQ e Turiste nga e gjithe Kosova qe tabi vjen nga Rr. e ” betchel”, se …Rrnofte Modeli Ekonomik i Mullijve te Eres .
Ai ka filluar perdoret si LOLO ose Argetues sepse Bota e kulturuar dhe e qyteteruar edhe ne Vaki do gjeje mundesi te ksehaset . E ke ka ai ti qartesohet se cdo me then nje Model Ekonomik .Mire vete qe eshte pafille ( dhe me te bute nuk mund ta akuzosh se nuk ka ate zanat ) po ku ke degjuar ti qe te kete Ekonomiste ne Bote te kalibrit te Bodes qe thote ” Modeli Berisha ” smiley As ne Itali nuk beri vaki te ndigjonim per ate ” mikun” e ketij “Modeli Berluskoni ” perjashtuar ne Lini “Modeli Gadafi “ose i mikut te tij ne Egjipt ” zotit .Bumarak ”
Modeli i pastrimit te Parave te Mafies Nderkombetare , Trafikut te Influences nepermjet dhenies se Tenderave ( per te mos u hetuar nga Organizma serioze ) , Mbajtjja me therrime ne kufijte e ekzistences pa shprese jetese e Kuturu te Popullit , Propoganda marramendese e Mashtrimit e Hipokrizise e Genjeshteres me te shkruar e TV si dhe Kryesorja e Kryesoreve ..mungesa e PLOTE e Pergjegjesise nen terma bajate ‘liberale ” per fatet e Popullit e shndrojne ate Pozite te deklaroje cdo lloj Gomarlleku pa patur merak fare se perfaqeson Shqiptaret !
Por te mos harrojme se “model ” ai dhe te tjere para tij , quajne Pasurimin e Shfrenuar e te Paskrupullt nepermjet Vjedhjes e Kontrabandes te nje GRUPI afer e ne sherbim kryekeput Vrastar prane tyre .
Dhe po tu shtosh ketyre nje Luuuuuuuuuuuuuuuume te tere Lehsish qe kane zbuluar se Modelet Linden Sot si cdo gje per here te PARE ne Shqiperi e gjykon vet per cfare ke pyetur smiley

Déjà Vu – Idris reloaded

Mire o kkokosh se ai kevinjoni ka vendos ta ” zhbeje” Pertefin si ksehases ” qe me fillim te vitit e te dale i pari . Po ty c’te ka gjet ? Me ke po konkuron ? ” Se Fridmani zotrie “…. u bere me keq se Nanua me kongresmenet smiley Ne fillim erdhe me ca kikitikikiki po pastaj sikur zure ‘pleh ” Nuk kendoje shume ..Nga nje reference dhe pa thene si e mendoje . Po tani c’ke ” se Liria zotrie “…Per ke shtet e ke Fjalen ? Per shtetin e sqeperve te babasqapit ? Per cfare Lirie flet ? E lexon kevinjonerine me siper .” Fuqi puntore e pakualifikuar e padisiplinuar”…. smiley .Sherbejne vetem per ‘skllever ” ose si “krah i lire pune ” …. Po ” se Fridmani zotrie ” per ke flet smiley Per Lirime e Berishes spo per Liberalizimin e tregjeve ( tregut ) pa Diskriminim ! Po kevinjoneria si ideator ekonomik i babasqapit , ka mejtim te mendjes qe ne nuk bejme dot ndryshe pa u SHITUR si Skllever . Se Liria zotrie ……

” Mqs ata jane kunder politikes Neoliberale (privatizimet totale dhe liberalizimi e plote te tregut) qe po ndjek Sala ” …. dmth ky qeka Neo Liberalizmi Privatizimi TOTAL ????? Po c ‘mutin do Sala qe flet per Shqiperi kur ajo eshte privatizuar nga te tjere ? Pa le po del edhe Patriot ‘do me na bashkue me Kosoven or tie ” rrugen e ka bae dhe pak duhet dhe E SHITI dhe Ate smiley Apo e di ekonomine ne ere Sala ? E kupton si ne Amerike si ne Kine edhe ne Ujguri ?
Shiko kokosh , per mua …kthehu ku ishe me referenca pa komente …dhe le ate qe
” Korigjimi i idjoteve eshte nje pune e papaguar,….” ose ose mos permend me emra ekonomistesh ne votrat e Vucidolit se i marrin per bajloze qe kane ardhe me zaptue Venin smiley Atyre tu rnoje kulla e Babasqapit qe nuk ja lae me ja marr njaj hasmi Ed Rama se e ka privatizue Totalisht dhe ka vue Fjamurin Kombetar cyprit … Or Tie .
Po ketu nuk eshte nje O Gravaaaaaaaaa… Ti do Model ?????
Model nuk ka as Koperativa e Novosibirskut qe eshte njemije here me e madhe se Shqipria ,. Sa shiti Pordhe Greku per MODEL vajti ne ps…Sa shiti Pordhe Berluskoni per Model vajti edhe ai ne ps …Njajo Sqaperia qe nuk eshte ne asnje LISTE Shteti te Ballaknit e jo me te Europes …paska MODEL. ..Me duket se duhesh Modeluar paksa kur Pyet smiley .
Futja nje tallava dhe je brenda modelit te babasqapit !

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “idrisi mbi Ekonomine

  1. na i ler neve, kto problemet e ekonomise, idris, sepse nuk me dukesh i pergatitur 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s