Elozhe per Idrisin

Pjestare te ndryshem te Peshkut Pa Uje shprehin konsideratat e tyre te larta here pas here per te madhin Idris. Se fundmi, Anonim Kakavija, shkruan:

Pastaj diskutimet me Idrizin, me spiritusin, me alidemsin, me bamen dhe me kedo nga keta njerez qe nuk shkruajne ketu per te trolluar por per te diskutuar, mund te jene te zjarrta, te apasionuara, te gabuara, diametralisht te kunderta, etj, etj… nuk ka rendesi, por ama jane diskutime, jo… te shisha robt… te shisha shpine.

Dhe me ne fund antari emigranti tha ate qe ne kemi kaq kohe qe besojme dhe e themi ne menyra te ndryshme:

Nje Idris ka bo nona.

Urojme qe keta dy antare te nderuar te PPU-se te behen shume shpejt dhe antare zyrtare te Idris Fan Club e jo vec ne distance.

Redaktim: Po detyrohemi t’a redaktojme per arsye se elozhet po shtohen. Kemi pershtypjen qe do te na duhet t’a reduktojme shpesh kete postim sepse njerezit nuk e permbajne dot admirimin e thelle qe kane per Idrisin e madh. Ja psh nje anetar i PPU me nje emer te mprehte, gjembi, thote dicka me te cilen ne ketu jemi 110% dakort – madje cuditemi si nuk eshte kryer ende:

Ka ardhur koha qe te marre nje dekorate ose urdher nga Presidenti i Republikes se Shqiperise. Ngrije nje komision dhe propozojani Presidentit sa pa ikur ende smiley

Elozhes se larte te emigrantit per unikalitetin e idrisit, Anonim Kakavija i pergjigjet:

Idrizin e respektoj shume sepse ai beson ne ato qe shkruan. smiley Nuk jam fare dakord me te, por c’rendesi ka kjo, ai eshte “muze historik online”.

Nqs. nuk do te ishte, do te na mungonte!

C’do te thuash qe s’je dakort me te? Si guxon ti more? Megjithate po t’a falim meqe e respektoke kaq shume dhe do te te mungonte. Dhe Anonimit i vjen pergjigja nga emigranti. Ah, poetike si gjithmone, me tis manlove pak te fshehur sigurisht:

ja ku po ta them, ols: 85-90% e atyne qe thot idrisi kalojne te pakuptume dhe te pametabolizume. Eshte nder komentuesit me hermetik ktu. perlat e tij, ndoshta me qellim, lihen si pa kujdes mes cikerrimash dhe gabimesh drejtshkrimore, keshtu qe lexuesi i pavemendshem gabohet. Kujtoj nje tregim te Poes, mos gaboj, qe vendi me i mire per ta fshehur nje leter shume te rendesishme ishte mu mbi tavoline, futur ne nje zarf te radhes… ata qe donin ta vidhnin nuk linin skute pa kerku dhe i kalonin afer 100 here ne dite. kshu dhe kjo. me beso kur te them qe Idrisi eshte pa frike 10 here me teper antimonist se sa te tjere qe dalim me flamuj ktu. Idrisi (dhe Grava) jane bere dy hallmarks te peshkut. Per shume gjera, te cilat shume i kane te lexume ose te degjume, ata flasin ne vete te pare e deshmitare te drejtperdrejte.

Kom rast me iu shpreh repsektin tim te dyve!

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Elozhe per Idrisin

  1. Rrofsh sa mosha e kesaj toke o Idris! Emigranti te ka si driten e syve!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s