Pershtypjet e Idrisit per Tiranen

Tema e Tiranës dhe Tirancëve po ngrihet shpesh keto kohet e fundit tek Peshku Pa Uje. Ne jemi te ekzaltuar qe, si kurdohere, idrisi jep mendimin e tij dhe per kete ceshtje. Gojet e liga thone qe idrisi nuk eshte tamam Tiranas ngaqe eshte nga Vlora dhe karriera e tij ushtarako-sigurimse e ka bere te levize ne disa krahina te ndryshme si p.sh. Elbasan, apo pse ne Tirane ka jetuar ne periferine e oficereve te quajtur Allias. Por ne ju cjerrim masken ketyre gojeve te liga me fjalet e arta te idrisit, te rreshtuara si ushtare cdo fjali nje paragraf me vete:

Ne une metem me Ruzhen …nje strehe qe na dha shpirt e drite si Tirana ,qe lindi rriti e edukoje pjesen me te shquar te Shqiperise sidomos pas vitit 1920  e vecanerisht pas vitit 1944 ,  nuk e meriton te nepergojmen. Tirana meriton vetem Glorifikim…… MINUS vitet 1992  e ne vazhdim . Tjeter mesele cfare eshte Tirana dhe tjeter cfare eshte kjo copa e gazetes qe mbeshtjell “panine me qofte”

Shkas merr nga ky artikell , pune tymi ke qoftexhijte . Glorifikim “pordhesh ” tip RD-je . Gjona qe nuk kane patur Piken e Peshes ne rendesine e ShtetFormimit te Shqiperise . As ne kulturen e saj as ne zhvillimet e cdo fushe te saj per qindra vjet po te perjashtojme hamamet e Sul Mizor Pash Pall Bargjinit qe i digjte dhe i shkonte ne hell si lepuj ‘tironsit ” , nga kulla e GRACENIT e der ne Kala te Rozafes!

I krijuar qe prej viti 1614 si qender kontrolli ( garnizon – han Ushtarak ) i nga nje Pasha i derguar nga Rumelija me tabore per te vendosur QETESINE  … midis dy krahinave me miq si Mullet e siper , vs  Pjesa e Shkodres ( pune qejflish ) qe kishin ndeze ZJARR ne kete pjese veni . Ju deshen 300 vjet ti digjohej emri !!!

Fale statusit te saj si k/qytet, Tirana u ngrit dhe u be streha me e dashur e shume brezave keto gati 100 vjet .

Duhet me thene e kujtuar se  ne disa prurje ( besoj sa here te ndyjne Inteligjencen Shqiptare shkruesit e RD -se ), do vazhdoj te thirret simbolikisht ky rajon i populluar si Tirane .

Tirane prej vitit 1992 NUK Ekziston Me. Dhe qe te shpetohet dicka nga enri i saj i Nderuar e Real eshte e domosdoshme nje perfytyrim e  riorganizmi teritorial si shembull i Nju Jorkut. I tille si Qender  , me emertime perreth por mundesiht (jo te lloit “Rruga BLU” te mezave kamziote ) Tirana mbetet nje emertim ne TERESI Simbolik .

Per qendren Historike te Tiranes ose kufijt e saj Historike tradicionale do ishe nje gjetje e bukur emertimi MIMOZE si simbol i dashurise nder shqiptaret per te gjithe krahinat e Shqiperise !

Lulja e Partise ,  kete qe nuk beri Edi , le te mare Guximin Kurajon dhe te jete i Ndershem e i Ndergjegjshem me veten e para Popullit e Historise se po ben Dicka te vyer per te mos ta perdhosur emrin TIRANE e Historine e saj sic ben artikulli i pacavures politike RD duke nxjerre “rrenjet e saj ” nga Pashallaret OSMANE !

Flm idealisti …kok e kedhit smiley

 

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Pershtypjet e Idrisit per Tiranen

  1. ah more ylli xhani sa me ka marre malli dhe kur te degjonje qe llafos keshtuja lote me rrjedhin pe syve.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s