Per cfare eshte denuar Musine Kokalari?

Kete pyetje ka idrisi. Eshte pyetje mese e llogjikshme dhe ne s’e kuptojme pse s’e ka bere njeri me pare por thjesht e kane lartesuar si viktime te regjimit Hoxhist – qe ne fakt s’ka qene fare regjim (sic na ndricon idrisi). Shikoni sa bukur tregohet respekti per te vdekuren por ama nuk mund te leme te na behet heroine kjo zonje qe kushedi c’ka kurdisur kundra Pushtetit Popullor dhe eshte denuar sigurisht me te drejte:

Ju befte dheu i Lehte , kujtedo qe vdes me nje IDEAL . Dhe sa me shume Kohe shkon aq me shume Lartesohet !

Disponon kush ndonje Vendim perse eshte denuar , pervec pyetjes se Z.Nosi , si nje intelektua mjaft i zeshem i kohes . Perse ta kete bere ate Pyetje ???? Per cfare po e denonin ? Martir Saliu beri dhe ” Xh.Deven “…vetem Ram Berishen nuk e vleresoi si Patriot qe nuk Tradhetoi e nuk Bashkepunoi me Fashizmin !

Dikush solli disa bicim faktesh sesi Kokalaret u burgosen dhe pushkatuan pa gjyq sepse ishin komshinj te te Madhit Enver dhe ja dinin maskaralleqet. Por idrisi nuk flen, vigjilent si gjithmone u kerkon perseri vendimin perse eshte denuar. Sigurisht qe ne ato vite, sidomos direkt pas clirimit, vendimet e gjyqeve qene shume te rregullta.

Une te pyeta per Vendimin dhe procesin gjyqesor jo per “pralla “per Kokalaret ose Kushurijt e Fisin e Enverit !

Ke te biesh pa kikikikirikiki ndonje dokument Vendim Gjyqi dhe po munde ndonje permbajteje te shkurtuar te porcesit Gjyqesor ? te shkruar e   cfare ka thene vete rahmet paste znj .Musine ? Apo si zakonisht ke “letra nga populli”  qe i sherbejne si “fakte ” shkrimtarit me fame Boterore Uturak Blend Fevzi Obortarit  ?

apo do te vazhdojme me Fisin NOSI …….. ?

apo ke deshire te merremi me Institutin “Nena Mbretereshe ” dhe rrolin e Kont Chianos ne “ndihme”per shtimin  e tij ……  apo  te Simit qe rekomandonte ” bursa ” per me tej ne Itali !?

Pastaj merremi me te vertet me anen cnjerezore te persekutimit te saj , apo ” larjen e hakut”  me gjyqe popullore sic vleresohej ne ate KOHE ?

Ashtu de posi! Sill dokumenta, legen!

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Per cfare eshte denuar Musine Kokalari?

  1. qendro burre idris se na ke dhe ne.
    Do vije dhe dita jone kur tja hame temen saliut dhe salisteve

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s