Idrisi rreth te ashtuquajtures Masaker e Tivarit

Kohet e fundit po flitet me teper per Masakren e Tivarit, ku thuhet qe rreth 3000-4000 burra Kosovare jane vrare nga partizanet serbo-malazeze. Uran Butka pretendon te kete bere hulumtime per 16 vjet mbi kete ceshtje dhe botoi kohet e fundit nje liber me dokumenta, deshmi te disa personave qe thone qe kane mbijetuar – e madje dhe vete ish-komandantit partizan Haxhi Lleshi. Z. Butka pretendon qe komunistet Shqiptare me Enver Hoxhen jo vetem qe kishin dijeni per cfare do ndodhte por edhe ua bene punen me te lehte vrasesve serbo-malazeze. Per pak desh e besuam perrallen qe na servir z. Butka me dokumenta – por pastaj lexuam fjalet e ndritura te te madhit Idris dhe gjithcka u qartesua:

Eshte plotesisht e drejte dhe i sherbehet me te vertete Kombit edhe ne Arenen Nderkombetare kur denoncohen te tilla Krime nga Serbet te kryera ndaj shqipetareve.

Po Histori me boshlleqe dhe me gropa ose interpetim te njeanshem per hir te ndonje “mllefi ” ne nuk duhet te na nxisin ne Percarje Historike.

Psh askush nuk mund ta mohoje si FAKT por askush nuk i pergjigjet Perse ndodhi ? A mund te jete e verteta e argumentuar Politikisht dhe Kurverisht sipas ngjyrimeve Politike , jashte cdo Situate e Zhvillimi te Situatave ne ate Kohe  e ne dem te Shqiptareve , duke i veshur interpetim faktit me kuptime te sotme ?

Te gjithe aludojne per Shiperine e Udheheqsit e saj dhe bien deshmi po vete “kunder ” duke Ju referuar fakteve denoncimeve te kesaj ngjarje po nga vete  Shqiptaret , udjejeqes ne ate Lufte ????

Duke e tepruar dhe tekjaluar masen e interpetimeve sic ben kesaj rradhe i nderuari BUTKA , ne behemi LOLO dhe LOJE ne perfshirjen e Termit GENOCID ndaj Popujve , pa kuptuar se cfare themi ose cfare shkruajme , ne petkun e “antikomunistit ” she “demokratit transparent ” . Dhe Butka nuk duhet te dale si “xhupkuq ” per kete ndoshta edhe si nje fare Individi qe ka dhene shembuj kunder Autokracise se Berishes e Lllapaqenizmit te tij edhe ne kete Histori

Urani te rrije i Qete se Historia e Shqiperise  nuk eshte ajo qe u “fshihet anglezeve ” .  Tek Jugosllavet , Anglia kishte perfaqesues qe nje @oqe e tyre peshonte sa gjithe Historianet e Sotem te Sali Sqapit ( alias pro TITO e antishqiptare ) perfshi dhe nje jargaman e qurravec pijanec si Cana ..

Dhe Cercillin  Jr , nuk e kishin per te bere libra Historish Urani me “konspiracione ” smiley por per te planezuar me Titon se si duhej  Vepruar ne te gjithe TERITORIN . Ose anglezet kisjin ardhe per ‘aheng ” dhe nuk ka perse i perfshin si argument smiley Ose PUNO mos u shpejto dhe merresh me “thashetheme ” si argumente Historike .Shko ne arkivat Angleze !

Nje liber qe duhet te jete i mirpritur nga Shqiptaret , por kur do vije ajo DITE qe ne do te dime te Interpetojme te vertetat ne Interes te Kombit tone , ne Kohen qe ndodhin e me Vertetsine qe kane ndodhur , pa u Hequr si shume te ditur ose duke shpallur Kriminel Safet Butken pse dogji Vockepolen ……..duke pare ……

genocid HISTORIK ne platformat Shqiptare te trasheguara deri tek Sali Sqapi qe ka perzene nga Shqiperia me Miljone Shqiptare per te bere Regjistrime per ta nxjerre Shqiperine si nje KOMB Multietnik e ta shuaje nga Harta si Shtet Shqiptar !!!!!!!

Na ben nje Liber per kete z.Uran  dhe leri eshtrat e te vrareve te prehen ne Paqe ! Me Kombin nuk mund te Luhet me Kurveri Interpetinmi !

Mirepo vjen nje piciruk e guxon te thote qe po, ka ndodhur. Idrisi nuk mund t’a lejoje kete gje!

Paska ardhe dhe Petlla me petlla …na paske dale Patrot i MOdh qomet  mer jahu qe pa luftes se Pare Botrore bashke me Tufaxhijt me vergje ???

Po ne qe kemi Rrenjet ne kete Truall cfare dalim sipas tye smiley

Lini keto mjaullime per komuniste e balliste , ne kurriz te te maskaruarve nga genocidi Serb . E vetmja dobi e kesaj eshte se Serbet dalin “vartes ” te Shqiptareve e te “Urdheruar”  nga Shqiptaret per te vrare shqiptaret smiley …. kur na keni care Menderen ketu e qe nga Lufta e dyte Boterore e vecanerisht keto 20 vjet , se “Luftoni per Atme” e ish ata qe u quajten kamuniste ishin “vasale te Serbeve” . Jo vetem kaos ne mendim por nje keqdashje e papare dhe nje Injorance gati gati per tu vleresuar si “semundje sizofrenikesh ”

Cfare Pushteti do mbronin partizanet me mesymjen ne ndkje te Armikut e bashkepunetoreve te tyre ne trojet e ish Jugosllavise Ligjore  , sipas Historianit Dybekas TUFA ????????? Njerez qe nuk ja kane haberin FARE se cfare ka qen Lufta e dyte Boterore cicerojne e bejne bzzzzzzzzz si mzia …… plehu me lloj lloj teorish kokeboshesh si Bamsi – Bumsi minister smiley

Eshte bere nje Liber qe pretendon per HISTORI.

Marrin pjese Sharlatane te te gjith kallepeve ose karieristet me ne ze te Kohes , Manipulatore e Llafazane e aspak profesioniste .

Shkruan dikush qe perfiton nga KOHA e Kurvave te mendimit pa patur asnje NJOHURI e Largpamje per Historine e nje Kombi .  Thjesht ka para dhe Kohe te tepert  ka ego dhe ambicje per tu dukur . Nuk eshte fare po fare as i kalibrit te “vogel ” si Historian . Nuk eshte as i zoti te shohe me larg se Hunda e tij .

Ben mishmash cdo gje duke quajtur dokumente “rrefimet e njerezve ” qe gjithsesi nuk jane njohur me ASNJE Dokument se c’kane pesuar . Ben mish mash duke shkeputur nga konteksti edhe deshmine e te ndierit Haxhi Lleshi si thenie ne ‘dem ” te  Luftetareve e ne vertesine e tezes Butkiste , kur ne te vertete ajo as qe ka Lidhje fare me kete Episod por me Tradhetaret ne teresi perfshi edhe kriminelet e Xhafer Deves. Ti thuash manipulator , me sa e njoh nuk ja them dot .Por Naiv e Leshko PO . Sepse edhe i jati i tij pavaresisht nga fatkeqesia , nuk luftoi per Lufte CIVILE por Kunder Pushtuesve Turisto – Gjermano – Italiane !

E perse duhet kjo akuze kunder partizaneve apo te shijne keta sahanlepirsit e fashizmit me teorine e “Luftes Civile ” Ne vend qe episode te tilla te Marrin VLERAT Reale te Historise ato te GENOCIDIT e Maskarave SERBE ndaj Popullsise Shqiptare nen sebepe e shkaqe te ndryshme , brenda Platformes se tyre per Cfarrosjen e Shqipetareve , drejtohet vemendja te “krim i Kryer nga Shqiptaret ” pa asnje Fakt e dokument Serioz por vetem thashetheme . Perse kjo ???

Ne vend qe kjo me FAKTIN Real te Masakres te kryer nga SERBET te ishte pjese e AKUZES se Shqiptareve ndaj qellimeve te “kamufluara ” por brenda strategjise shekullore te Serbeve ….per cfarosjen e Shqiptareve , e ti bashkangjitej Akuzes per genocid e Masakra masive ne Vijushmeri masakrave te Serbrenices  etj   ….shndrohet ne festival karavidhesh me Ministra Qeverie Sqeperish shqiptare qe vertetojne Genocidin e kryer nga vete Shqiptaret ???

Ne vend qe te mbeteshim si nje TRUP i Vetem pa Dallime ne kete Kohe duke perfshire edhe pjesen me te lavdishme te Historise se Shqiptareve Luften NACL per ti treguar Botes se ne vajtem ne NDIHME te Popujve te ish Jugoallavise e ata na masakronin prapa kraheve ….merren me xurnate e naivit Butka dhe Egon e tij si “Historian i Modh mer Jahu “per te na vertetuar se Plehrat e Kombit nuk na jane ndare ndonjehere ne bashkim karavidhesh per te celebruar Injorancen !

Me plot Gojen ne idet e Çmendura te nje Llapaqeni pa Skrupull e te nje  Antishqiptari si Berisha (dhe vulen per kete e MORI Pikerisht me kete ceshtje&nbspsmiley na mjafton te shohim se si Luajne e Tallen Serbet me ne .Dhe nuk mjafton vetem kaq por edhe QORRA me plot kuptimin e Fjales qe u prezantuan si Individe me Karakter vs Berishe Psikopatit , bejne Lojen e Leshkos dhe Naivit pa e kuptuar te nxitur nga Egua e pa FRE !

Le te shkruaj Urani dhe  pas tij ( me vjen keq qe po e fus ketu ) te gjithe Uturaket e te dhierave Historiane te Berishes per cfare te kene Deshire e si tu vije per mbare . Se shpejti besoj u vijne dhe Dekorata nga Akademia Serbe !

Por Realisht per Shqiptaret e te gjitha  Kraheve …Historia e Luftes se Dyte Boterore dhe ndodhive te saj eshte shkruar me Gjak Partizanesh dhe te Popullit te masakruar nga Fashiste , dhe nuk cbehet ME nga langaraqer me Pushtet !

Le ta dine Serbet se  ne Nuk Harrojme asnje Masaker pavaresisht nga Gjyryzet e Gurmazet e sherbetoreve te tyre SOT ! Ne nuk rivendikojme fakte Historike Kunder Jush por ne Akuzojme se Ju po mdiqni te njejten VIJE Sot ne kushte diamaetralisht te Tjera ku dhe vete desheroni te jeni Pjese e sistemit Boteror qe Toleron por nuk Harron !

Genocidin Serb ndaj Shqiptareve e verteton me se miri edhe kjo ndodhi me Gjak Shqiptaresh te vrare ne pabesi e te carmatosur Fakt qe nuk e zhbejne DOT as Historiane Kalibri e le me Lilipute karieriste !

Ky bebushi nuk ze mend! Nuk e dime ku gjen guximin dhe ve ne dyshim fjalen e te madhit Idris!

dmth, ti idriz po thu qe ata kosovaret qe jane vra paskan qene tradhetare edhe jane bo mire qe jane vra pak a shume? meqe paskan qene me gjermanin ia vle te vriten edhe prej serbit? kershtu?

Por leshkoja bebush gabon rende! Ai nuk e di qe Partia na meson qe armikut t’i pergjigjemi flake per flake! Dhe vetetima nga idrisi nuk vonon:

petlla e dashur .

Une nuk te simpatizoj formalisht .Te admiroj kur shkruan si pene nga cilesoret e kesaj Kohe ,je i Afte TI jo se thote TUFA e Idioteve me Pushtet e Hunjte qe dominojne boten artistike -politike sot ne Memedhembje ZYRTARISHT !

Ne Politike je nje LESHKO …i kategorise se Butkes . Naiv me gjendra LOTI !  Nje bebush!

Histori nga ato budallleqet qe rrefen ti me Tufra e me  masakra Tivari vetem mendjet e semura antishqiptare si psikopati Berisha mund te Imagjinojne .Keshtu qe me mire mos u merr me keto po anashkaloi….ose merru po mos dil si “argumentues ” me Gjermane  .Per ty do bente mire gjetja e nje Subkekti per FILM ku te pasqyrohet e shkrire dhe kjo Masker ndaj Shqipertareve sipas Platformes Serbe te kademise se  Cubriloviqerve . Ndryshe ben nje skenar ku Serbet marrin urdhera nga Shqiptaret per te bere Masakren e Tivarit . Eshte nje Kohe qe mund te marresh dafina nga cdo Krah. nxirri dhe Gjermanet Hitleriane e bashkepunetoret e tyre si “viktima te komunizmit ” dhe germo se mund te gjesh dokumente edhe tek ish arkiva e Hitlerit . Nxirr dhe Serbet duke u ankuar se “nuk do ti vrisnim or tie , po na Urdheroi Enveri ” Perfitim do kesh !

Vetem Atdhedashuri e Shqiptarizem sic perpiqesh te na shesesh me lart nuk besoj se merr me variantin e dyte qe po skenarizojne Tufat e Psikopateve me Berishen ne Krye .Para besoj pa HESAP !

Me shume respekt per penen tuaj…. HIQJU ketyre ! Largoju Plejut te kakaerdhive SOT! Flm

Fol idris te lumte goja, fol e mbro te drejtat e komisareve te kuq qe i cuan kosovaret si cjapi te kasapi. E mos ki respekt hic per keta naivet me gjendra loti!

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Idrisi rreth te ashtuquajtures Masaker e Tivarit

  1. more djema une e njoh kete burre dhe ky nuku quhete idriz po ylli.
    Ylli nese me lexone ke shume te fala nga Hysniu nga kuci. te pershendete shume. me rruac

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s