Cfare ka qene babai juaj ne kohen e monizmit?

Dikush tek PPU, per kushedi cfare arsyesh, beri pyetjen idiote se cfare ka qene babai juaj ne kohen e monizmit. Ai ndoshta priste ndonje pergjigje me dy fjale, po pse t’a lesh te kaloje kaq lehte nje provokues si ky? Idrisi i pergjigjet:

Brez i pkrahasueshem ne Kohe te shkuara dhe besoj i paarritshem nga cdo brez i ardhshem.

Te shndrrosh nje vend me BARIJ e Vathe delesh ne nje Kohe REKORD ne nje SHTET te Njohur ne EUROPE nga me DINJTOZET dhe me Punetoret ne Europe , nje Brez SAKRIFICCE te Paimagjinueshme , nje Brez te Etur per Kulture e Perparim ne nivele Boterore , nje Brez qe nga nje vije UJI per Mulli e shndrroi ne HEC …Kjo eshte e Paimagjinueshme …Nuk ka vend ne BOTE qe nuk e Lakmon kete lloj BREZI per Dashurine ndaj Vendit dhe njerezve te tij

Sot jane te njejtet baballare te te njetit GJAK , por vendin e ka sunduar Sqaperia e Barinjte e dhive , llafazanet e denglaxhijte ,mashtrues e Hajna larg cdo Ideali te baballareve te meparshem ! E perkoheshme

I urojme dhe ketij Brezi te mos ngopet me propogande e Luge Boshe .Te mos gezoje me Para Droge e therrime Hajdutesh . Te shohe pak me Larg se Hunda e vet .I Urojme dhe ketij BREZI te dije te te mesoje te Doje Atdheun e tij mbi te GJITHA me PUNE dhe jo me Urrejtje , Kthim Gjakmarrje e Kulla Nguimi .

Dikush tjeter, sic duket nuk e kupton mesazhin e thelle dhe te paster si uji i ftohte i Vlores dhe i thote:

Per cfare dinjiteti flet mor derezi idriz. Dinjitetin e kokepalareve qe nuk kishin uje e sapun 15-lekesh, i ke ne fotografite mbi anije ku habiten boten. Apo te barbareve qe u leshuan ne kufij me mungesa kalciumi nder dhembe e kocka, e mungese proteinash ne zhvillimin e trurit. Per dembelizmin karakteristik, ku vetem dhuna i shtronte dhe stimuli i solkozeve dhe detashmenteve kineze.

Per cfare dashurie per vendin tend flet kur vuajtja ekonomike e detyron gjysmen e popullsise te arratiset nga vendi i vet per jo me shume se 10 vjet.

Hidrocentrale ndertoi, metalurgjik ndertoi,tarraca beri. I beri por pa kuptuar idene e zhvillimit. I beri sic bente faraoni piramidat, sic ndertonte sulltani xhamite e kalate. Nuk e kupton o syrgjyn i gjore ameriqie se ajo ekonomi shkoi per lesh sepse nuk ishte vizionare, ishte teresisht e varur dhe predikohej si “me forcat tona”. Me ke forca, me forcat e punes se pa paguar.

Nuk po llogjikoj kafshet e ktyre 20 vjeteve, si Pashko, strategu i ekonomise se tabularases, dhe ketij mjeku idiot qe ka ardhur nga ruajtja e dhive ne drejtues shteti, por per njerez vizionare dhe nacionaliste te ndershem.

Pergjigja e idrisit vjen ashtu sic duhet: goditese, shkaterruese, maske-cjerrese dhe sqaruese:

Ne laberi ne kushte biseda normalesh e perdorim “derebardhe “…

Niku Keiendi pasqyron nje tip te ” rreshkitur ” akoma i padegraduar menderisht . Dukesh nga nderhyrjet qe ben , si nje ish i ish Regjimit nje karierist i rendomte qe e kane “henger ” me te bese a te pabese ata qe ka dashe te ‘haje ” me te pabese ; aspak i rreshtuar nga denglat qe shet per macionalist, e i ndershem. Ti e di vet perse e ke krijuar kete profil dhe e eshte e drejta Juaj. Sot kurvat e mendimit po kerkojne te Legalizohen edhe Ligjerisht

Ne se flitet per nje problem ti ke te drejten tende te pellasesh si Lope apo te Blegerish si dele per njerzit qe pretendon se u perket si origjine. Jam plotesisht i bindur qe nje takem si puna e mentaliteteve te Nikut tuaj nuk arriten dot te hiqnin lekuren e Injorances per njemije e nje arsye.Te meshiroj.

Pensioni ne ate kohe per baballaret tane ishte tek 99.99% e Popullsise : ( do flas me te vjetra )

Minimali …….. 3500 lek = 50 dollare

Maximali……..7000lek = 100 dollare

Nje pllake buke kushtonte 40 lek

Qira nuk kishte

KW 2 lek

Uji pa lek

Nje fature energjie vinte 1 dollare ne muaj

Sheqeri 80 lek kilja . Njerzit hanin buke me uje ,me sheqer , kishin drita dhe si do qe te ishte nuk paguanin per shtepite .

Sot Pensioni me i ulet

Minimali 50 dollare

Maximali 200 dollare

Nje pllake buke 1000 leke

Palo shtet qe s’ka inventartar ku banojne njerezit.

KW 65 lek

Uji nuk e di

Sheqeri 1000 leke nje kile

Nje fature energjie vjen minimalja 100 dollare ne muaj !

Ke ndonje Fakt a te dhene Ndryshe qe verteton se shoqeria Jote e DHIERE qe ke krijuar e mbron eshte ndryshe e krahasueshme me ateqe krijoiai Brez! Jo ptopogande fshataresh patriote si rreshtat e fundit te komentit qe jane hingellima te kuajve ne stepa per shoqeri imagjinare .

Ky ishte ai brez qe nxorri buke uje e sheqer per nje popull qe nuk i dinte emrin Domates, qe dhiste prapa ferrave e fshinte sumen me gjethe fiku a lofate , qe flinte me dhi e dele ne te njejten strehe sic e kishin lene Intelektualet e Babaaret e Kombit tend Imagjinar !….

dhe Sot ky eshte brezi Jot qe udheheq nje popull qe ha Mbeturinat e Europes dhe eshte shndruar ne Hale berluskoniane . Hera heres ka fat dhe ha edhe Gjemba Gomari ne vende te perzgjedhura nga natyra .

Une nuk te ve faj sepse paraqitesh si tip FLU duke besuar se ke punuar ne sektore propogande por si rregull , duhet ta dish (ne se ke akoma ndonje ” rrudhe “&nbspsmiley prandaj ekziston krahasimi me Fakte kur desheron te Krahasosh . Aq me teper kur pretendon te marresh phese ne prurje qe kerkojne pak oh sa pak mendim.

Per cdo Levizje e ndryshim qe ndodh pas Ikjes se nje Brezi ne krahinen tone , kur gjerat Levizin e shndrrohen ne te mire te Popullit , Laberia ka nje shprehje

“Pacin Uraten ” .- Eshte nje urim shume Normal nder Popuj .

Kur gjerat shkojne zi e me zi dhe keq e me keq per nje Popull aq me teper kur ka edhe sora e korba te mbartura si Niku Juaja qe vetem krakakavisin ka nje shprehje tjeter

“Lanet u qofte “. – Eshte nje mallkim shume normal nder Popuj

Ne po vrasim pak koken te kujtojme ku paskan keto apartamente ku s’paguaje as qera e as uje, por me siguri do e kete patur per kazermat e ushtrise ku ka jetuar. Ja pra dhe nje detaj i rendesishem qe vlen te shtohet ne biografine e te madhit Idris.

Advertisements

5 Comments

Filed under Uncategorized

5 responses to “Cfare ka qene babai juaj ne kohen e monizmit?

 1. mbaje larte frymen rrevolucionare Idriz se na e muaren te keqene keta demokrratet me sali kurven.
  Shpejt do te vije dita e jone. Pershendetje te fuqishme PKSH

 2. poshte shkerdhatat saliste. Tregojua vendin ktyre morrave Idris

 3. qe ti je pak i rrjedhur, kete duhet ta pranosh Idris

 4. Ka ca , qe po vijne verdalle me te mare Derstilen . Kusur mos u le …. Sinqerisht je ne Linje po nga me te lexueshmet e me te kuptueshmet ..dmth nese une do organizoj dicka ne Kosove apo Shqiperi duhet te kem parasysh realitetin aty, jo realitetin dhe mentalitetin ku une jetoj…
  Me thene te drejten ky eshte perfundimi me i sakte i QOSES per Atipizmin e inteliDjences sone qe e kuptojne dijen si Revolucion jo si proces e kane shperthyer ne aksione prevaluese si tubat ………. Je shprehur mjaft qarte dhe si zakonisht “i shtrydhur ” kur eshte fjala realisht , jo per Derstilen . .
  …Le ta mendojne mire Rrenjasite se “Derstila eshte loje “

 5. anOnim Kaka me vjen keq qe KERKOn te jesh ne qender te Vemendjes….edhe ketu. Nuk po me ndahesh nga prapa……..po une nuk jam nga ATA qe kerkon ti….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s