“Hija e pavdekshmerise”

Kohet e fundit nje anetare nga Franca me nje emer te ngateruar, Jardina eshte bere fane e madhe e te madhit Idris. Brenda nje kohe te shkurter, Jardina ka shkruar disa poezi per idrisin. Poezia e saj e fundit:

Poezi e inspiruar nga Idrizi im smiley

“Hija e pavdekshmerise”

Nen hijen tende toke e betuar

ne kujtimet rinore te dashurise

qendroj perheresisht i lartesuar

nga lageshtia e repartit te ushtrise.

Imkomandanti bente akrobacira

nen efektin verberues te gjallerise

ne ate cope shqiponje te fertilizuar

me fisheke brohorites te saktesise.

Marksa, Nastradina, Rasta mjeshtra

djem t’ alkolizuar nen turnin e radhes

me brryla ferkues, dhe sy t’ zmalluar

vezhgonim ne ajer hijen e rendesise.

Stervitjet hoxhafile te perditesuara

nen strehen shtazore te ndjeshmerise

peme, pjeshke t’ embla dhe t’ rralluara

mbanin gjalle nje qenie te rastesise.

I lodhur nga perkuljet brenda mureve

i vuajtur nga murmurimat e zilise

shpirti dorezohej nga guximi i lejuar

per te qendruar plotesisht i ngecur

nen hijen imponuese te pavdekshmerise.

Advertisements

4 Comments

Filed under Uncategorized

4 responses to ““Hija e pavdekshmerise”

 1. Miredita,
  Me vjen mire qe kam hasur tek ky blog interesant kushtuar nje figure legjendare dhe ju falenderoj per humorin. Megjithate, nuk mendoj se keni bere mire te publikoni identitetin e vertete te Idrizit pasi perben nje shkelje te drejtes se njeriut per te qendruar jashte syrit te publikut.
  Persa i perket poezive qe ia kam kushtuar, kane qene ne fakt nje perzierje simpatie, por edhe qortimi per gjuhen abuzive, sulmet personale, si dhe per mungesen e ndjeshmerise se tij neper tema ku trajtohen viktimat e diktatures komuniste. Per fat te keq, nuk besoj se Idrizi ka per te ndryshuar…. 🙂 Sidoqofte, admirimi im per te qendron i palekundur… 🙂

  • UJSLN, faleminderit per komentin. Miresevini ne faqen e klubit tone ku ne kemi nevoje per anetaret si juve. Si harritet te gjenit faqen tone?

   idrisi nuk ka perse te fshihet. Per ate ka nevoje te mesoje e tere shqiperia dhe bota! Neve emrin e vertete te idrisit nuk e kemi nxjerre.

   Nuk e kuptuam per c’humor na falenderoni?

 2. Komunist apo Nazifashist

  lereni mer ate kurvicken… apo nuk e keni kuptuar akoma kush eshte?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s